niedziela, 23 kwietnia 2017

Michael Grand - Gone zniknęli. Faza czwarta: Plaga

Tytuł: Faza czwarta: Plaga 
Tytuł oryginalny: Plague
Seria: Gone IV
Autor: Michael Grand
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: kwietnia 2011
ISBN: 978-83-76860-459
Liczba stron: 525
Ocena: 7/10 Bardzo długo zwlekałam, żeby cokolwiek napisać. Po części wynikało to ze spraw prywatnych, a część z braku weny. Na szczęście wszystko jest już w porządku i nie zamierzam dłużej zwlekać z napisaniem dla Was recenzji.

W ,,Niepokoju" nasi bohaterowie musieli sobie poradzić sobie z brakiem dorosłych, który byli za nich odpowiedzialni, mogąc pomóc w każdej sytuacji tak jak m.in straż pożarna, lekarze, policja, pogotowie ratunkowe. Sytuacja, w której się znaleźli, zmusiła niektórych do szybszego stania się dorosłym, co nie każdemu to odpowiadało. Wiele z nich tęskniło za rodzicami, jednak nie wszyscy. Niektórzy z nich byli rządni władzy, co doprowadziło do wielu zniszczeń, a u niektórych dzieciaków rozwinęły się moce, które bardzo często były niebezpieczne dla innych.

,,Głód" to kontynuacja, a za razem borykanie się z coraz większymi problemami. Po trzech miesiącach w małym miasteczku Pedro Beach zaczyna panować głód. Wiele dzieciaków z tego powodu posuwa się do tego, że zjada rzeczy, których wcześniej nie myślałoby nawet się posunąć. Nie tylko mieszkańcy pragną zaspokoić swoją potrzebę, ale i COŚ co znajduje się w kopalni z czasem zaczynające rosnąć w siłę.

Coraz więcej czasu mija odkąd mieszkańcy poniżej piętnastu lat zostają zostawieni samym sobie. Coraz więcej dzieciaków zaczyna sięgać po alkohol, narkotyki, a nawet broń, co prowadzi do wielu nieszczęść. Wiele z nich, którzy są pozbawieni mocy chcą wojny z "mutantami". Nadchodzi jednak dziewczyna, która twierdzi, że wie co się dzieje za barierą ETAP-u, przez co rada zaczyna rozsiewać o niej ,,kłamstwa" w strachu o każdego, kto mógłby w tęsknocie za najbliższymi byłby skłonny do popełnienia samobójstwa.

Czwarta część tak jak i pozostałe części wywarła na mnie ogromnie wrażenie. Zarówno pozytywne jak i negazętywne. Michael świetnie poradził sobie i z tą częścią i pokazuje miasteczko opanowane przez ,,plagę", która rozprzestrzenia się błyskawicznie, powodując śmierć wielu osób. Wirus, który panuje, jest trudny do wyleczenia, nawet dla Lany, która jest znana ze swojej niezwykłej mocy uzdrawiania. Wiele osób ginie od czegoś co powoduje, że dzieciaki błagają o śmierć. Ta część opisana przez autora powoduje niesmak u mnie z powodu tragicznej sytuacji jednej z dziewczynek, która zostaje opisana bardzo dokładnie w momencie jej męczarni. Ta makabryczna sytuacja zostaje nam wynagrodzona w momencie, w którym mamy ukazaną sytuację Diany - w której zaczyna być coraz większa zmiana na lepsze - z Cain'em.

,,-Jesteśmy zranionymi ludźmi - powiedziała Diana smutnym i poważnym głosem. - Strasznymi, pokręconymi, złymi ludźmi. Ale ja chcę się zmienić. Chcę, żebyś oboje się zmienili.
-Zmienić się? W co? - spytał zmieszany.
-W ludzi, którzy nie marzą już o byciu Napoleonami."


Niestety chłopak nie traktuje tego poważne przez co na końcu każde z nich idzie w swoją stronę. Mamy również wątek miłosny Sama z Astrid, którzy od samego początku byli przez każdego uważani za ,,Etapowych rodziców".

,,- Dobra. - Przez chwilę stali w milczeniu, po czym Sam powiedział: - Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało dziwnie, ale wiesz, że cię kocham, prawda?
- Ja też cię kocham, Sam."


Myślę, że ciekawym wątkiem jest też skrywana miłość Quina do Lany, która "spotyka się" z Santiem, który wraz z rodzeństwem staje się mieszkańcem Pedro. Chłopak jest w niej bardzo zakochany. Autor stworzył też jeden z ciekawych bohaterów z równie ciekawą historią. Myślę, że mogę też wspomnieć tu o Drake'u, który jest chłopakiem o psychopatycznej naturze, który w dziwny sposób dzieli się ciałem z Brittney - dziewczyna o religijnej duszy, a pod wpływem pewnych wydarzeń zmienia się.

Jest to książka, do której na pewno w wolnym czasie wrócę, by znowu poczuć się częścią tego świata jakim jest "ETAP", który nosi dobre jak i złe strony.

Pozdrawiam serdecznie.
Aniela

Nowy rok nowe osiągnięcia

Witam:) Tak wiem, długo mnie tu nie było, ale zbyt wiele się działo. Nie udało mi się też spełnić wszystkich przyrzeczeń. Przenoszę je na ...