piątek, 19 maja 2017

Colleen Hoover - Hopeless

Tytuł: Hopeless
Tytuł oryginalny: Hopeless
Seria: Hopeless I
Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: Czerwiec 2014
ISBN: 978-83-7515-281-4
Liczba stron: 384
Ocena: 9/10


 

,,Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa.

To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywiają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans - wie, że Holder oznacza jedno: kłopoty. On natomiast chce dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, ze nie jest on tym, za kogo go uważała, i że zna ją lepiej, niż ona sama siebie. Od tego momentu życie Sky bezpowrotnie się zmienia."

Jestem właśnie po przeczytaniu i muszę to napisać. Książka wywarła na mnie bardzo ogromny wpływ. Szczególnie, że historia w niej przedstawiona w niczym nie przypomina tych historii z jakimi do tej pory się spotkałam. Zawiera tak wiele elementów zarówno miłość jak i ból, radość i smutek, drastyczną przeszłość i cudownie zapowiadającą się przyszłość.

,,Nie ma nic gorszego od poczucia winy wywołanego odkryciem, że jesteś zdolny kochać wcielone zło.''

Razem z Holderem zaczyna stawiać czoła przeszłości, która pozostawiła trwały ślad w życiu Sky. Mimo, że dziewczyna w swoim bardzo młodym wieku zostaje skrzywdzona przez najbliższe jej osoby nie poddaje się.

,,Nie będę życzyć sobie idealnego życia. Rzeczy, które przewracają cię w życiu są testami, zmuszają cię do wybrania pomiędzy poddaniem się i leżeniem na ziemi, a otarciem kurzu i powstaniem jeszcze wyżej niż stałeś zanim zostałeś przewrócony. Wybieram stanie wyżej."  

Z czasem zaczyna odkrywać prawdę o sobie samej, w tym również o swojej ''mamie", która wychowywała ją przez kilka lat. Te wydarzenia odbijają się na ich relacji, ale i tak wszystko kończy się szczęśliwie dla każdego z nich. 

,,Płacze matka z córką. Płacze ciocia z bratanicą. Płacze ofiara z ofiarą. Płacze ocalała z ocalałą." 

Książka ta momentami daje do myślenia i skłania do refleksji. Historia w niej zawarta nie jest w żaden sposób nie sprawia, że jest happy endem. Tu jest tak drastyczna i tak prawdziwa, bo odnosi się do spraw tak bardzo życiowych i realnych.

Myślę, że jeszcze kiedyś z chęcią sięgnę po nią, bo jest na mojej liście książek, które tak bardzo mi się podobały i wywarły na mnie niesamowite wrażenie.

Pozdrawiam
Aniela Czerwińska

Nowy rok nowe osiągnięcia

Witam:) Tak wiem, długo mnie tu nie było, ale zbyt wiele się działo. Nie udało mi się też spełnić wszystkich przyrzeczeń. Przenoszę je na ...